Przeczytaj to, zanim kupisz kolejną butelkę kremu przeciwsłonecznego!
Kategoria: Zdrowa cera
3
Na półkuli południowej zaczyna się ocieplać, a wiosna jest na wyciągnięcie ręki. Oznacza to, że czas pomyśleć o ochronie przed słońcem, gdy wychodzimy na zewnątrz. Wszyscy potrzebujemy odrobiny witaminy D, ale najlepiej dostarczyć ją sobie na początku dnia. Od 10 rano do późnego południa Twoja skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni UV.
Filtry przeciwsłoneczne są stosowane miejscowo - dosłownie. Trudno jest wiedzieć, czego używać. Jedno jest pewne: badania dowodzą, że nie powinnaś wybierać kremu przeciwsłonecznego wyłącznie na podstawie współczynnika SPF.
Environmental Working Group (EWG) opublikowała niedawno przewodnik po filtrach przeciwsłonecznych na rok 2017, w którym stwierdzono, że 73% ocenianych produktów słabo chroni skórę lub zawiera składniki, które mogą powodować negatywne skutki zdrowotne lub zwiększać wrażliwość na szkodliwe promienie słoneczne. Zdecydowanie zaleca się, abyś unikała produktów z filtrem SPF 50+ lub wyższym.
"Zdecydowana większość filtrów przeciwsłonecznych nie jest tak dobra, jak być powinna" - powiedziała Sonya Lunder, starszy analityk EWG i główna autorka przewodnika. Uważa się, że sytuacja w zakresie filtrów przeciwsłonecznych nie ulegnie poprawie, dopóki organy regulacyjne nie zaczną bardziej egzekwować kontroli potencjalnie szkodliwych składników i nie dopuszczą do stosowania nowych składników, które zapewniają lepszą ochronę, w szczególności przed promieniami UVA.
Przeciętny filtr przeciwsłoneczny może zapobiec poparzeniom słonecznym, ale nie ochroni skóry przed promieniami UVA, które powodują starzenie się skóry i czerniaka. EWG szacuje, że połowa wszystkich filtrów przeciwsłonecznych sprzedawanych w USA nie mogłaby być sprzedawana w Europie, gdzie wymagana jest silniejsza ochrona przed promieniowaniem UVA.
"Wysoki SPF to chwyt marketingowy" - powiedział David Andrews, starszy naukowiec w EWG. "Wartości SPF powyżej 50 wprowadzają ludzi w błąd, myśląc, że są całkowicie chronieni przed oparzeniami słonecznymi i długotrwałym uszkodzeniem skóry. Ale zamiast tego mogą zachęcać ludzi do spędzania większej ilości czasu na słońcu, narażając ich na więcej, a nie mniej promieni ultrafioletowych."
Jaka jest różnica między promieniami UVA i UVB?
Prawdopodobnie pamiętasz z lekcji nauki w szkole, że promieniowanie UV to światło elektromagnetyczne pochodzące ze Słońca, które dociera do Ziemi. Ma ono różne długości fal, które przenikają przez atmosferę. Niezabezpieczona ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVA lub UVB może powodować starzenie się skóry, uszkodzenia oczu i osłabienie układu odpornościowego. Kiedy DNA skóry zostaje uszkodzone, może to powodować mutacje genetyczne i czerniaki. Promieniowanie UV jest uznawane przez władze za znany czynnik rakotwórczy u ludzi. Yikes! Ale zanim wyjdziesz na zewnątrz w skafandrze kosmicznym gotowym na Marsa, sprawdźmy, co robią te promienie.
Promienie UVA
Są to długie, dominujące fale opalania, które brązowią Twoją skórę. Chociaż opalenizna wydaje się zdrowa i cholernie seksowna - a na Twoim Insta feedzie pojawia się mnóstwo brązowych bułeczek - to w rzeczywistości jest ona wynikiem penetracji promieni UV, które uszkodziły skórę właściwą (głębszą warstwę). Tak więc, kiedy Twoja skóra osiągnie wiek 40 lat, nie będzie już wyglądać tak ładnie.
Większość z nas jest narażona na znaczne ilości promieniowania UVA podczas wykonywania codziennych czynności. Podobnie jak Superman, może ono przenikać przez chmury i szkło. Promienie UVA stanowią 95% promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi.
Promienie UVB
to promienie o krótkiej długości, które powodują swędzenie, szczypanie i zaczerwienienie skóry po dniu spędzonym na plaży, wypalając jej powierzchowne warstwy i sprawiając, że biegniesz do najbliższej plantacji aloesu. Są one główną przyczyną rozwoju raka skóry i z czasem powodują trwałe uszkodzenia skóry. Intensywność promieni UVB zależy od pory roku, ale najlepiej jest unikać bezpośredniego przebywania na słońcu przez dłuższy czas między godziną 10 a 16, szczególnie latem.
Promienie UVB nie przenikają przez szkło tak łatwo jak UVA, ale mogą powodować uszkodzenia i poparzenia skóry na dużych wysokościach, gdy spadasz na snowboardzie przez białe lasy lub pluskasz się w wodzie. Promienie te mogą odbijać się od powierzchni, dając Twojej skórze podwójną dawkę UVB.
nie polegaj na samym spf
SPF (sun protection factor) mierzy stopień ochrony, jaki dany produkt zapewnia przed promieniami słonecznymi UVB. Im wyższy SPF, tym mniejsza różnica w ochronie i tym większa ilość toksycznych substancji chemicznych, na które możesz być narażona.
Wzór używany do obliczania SPF dzieli liczbę minut potrzebnych do poparzenia, jeśli masz na sobie cienką warstwę produktu, przez liczbę minut potrzebnych do poparzenia, jeśli nie masz na sobie żadnego filtra przeciwsłonecznego.
Wybierając filtr przeciwsłoneczny, powinieneś dokładnie sprawdzić pełną listę składników. Istnieją dwie podstawowe formy filtrów przeciwsłonecznych - "tradycyjne" i mineralne. Różnią się one zawartością składników chroniących przed słońcem. Ponieważ oba rodzaje promieniowania są szkodliwe, konieczna jest ochrona o szerokim spektrum.
- Tradycyjne filtry przeciwsłoneczne wykorzystują substancje chemiczne, które pochłaniają i rozpraszają promienie UVA/UVB. Mineralne filtry przeciwsłoneczne wykorzystują substancje fizyczne, które rozpraszają i odbijają promienie UVA/UVB.
Wybierając bezpieczniejszą alternatywę dla chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, zwróć uwagę na substancje aktywne zakończone "ide", takie jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, ale sprawdź, czy nie zawierają one nanocząsteczek. Wszystkie dostępne bez recepty mineralne filtry przeciwsłoneczne mają rozmiar mikronowy, mikronizowany lub nano. Większość nanocząsteczkowych filtrów przeciwsłonecznych na rynku ma cząsteczki o wielkości 15 nanometrów lub 0,015 mikrona. Zmikronizowane filtry przeciwsłoneczne powstają poprzez zmielenie większych rozmiarów cząsteczek na mniejsze. Zmikronizowane cząsteczki mają wielkość od 0,1 mikrona do 100 mikronów. Proces mielenia cząsteczek cynku i tytanu może prowadzić do powstania nanocząsteczek zwanych również "drobinkami". Obecnie nie ma prawnego wymogu podawania wielkości cząsteczek na opakowaniach, chociaż wiele grup aktywistów ekologicznych naciska na taką zmianę przepisów od ponad pięciu lat.
Dwutlenek tytanu i tlenek cynku są chętnie stosowane w filtrach przeciwsłonecznych i kosmetykach w postaci nanocząsteczek, ponieważ sprawiają, że substancje aktywne fizycznie są przezroczyste i uważa się, że pomagają skuteczniej filtrować promieniowanie UV. Badania CSIRO sugerują jednak, że wiele nanocząsteczek w filtrach przeciwsłonecznych i kosmetykach może być bardziej toksycznych, nie zapewniając przy tym znacząco lepszej ochrony przed promieniowaniem UV ani lepszej przejrzystości niż większe cząsteczki.
Szacuje się, że 70% australijskich filtrów przeciwsłonecznych zawierających dwutlenek tytanu i 30% tych, które zawierają tlenek cynku, może wykorzystywać te minerały w formie nanocząsteczek. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) Komisji Europejskiej zaleca, aby niektóre składniki nano-dwutlenku tytanu (TiO2) nie były stosowane w filtrach przeciwsłonecznych, ponieważ silnie reagują ze światłem słonecznym, wytwarzając wolne rodniki, oraz aby nano TiO2 i nano-tlenek cynku (ZnO) nie były stosowane w produktach w proszku lub w sprayu ze względu na ryzyko toksyczności związane z wdychaniem.
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) również prowadzi obecnie przegląd bezpieczeństwa dwutlenku tytanu (w tym jego nanoformy) ze względu na obawy, że może on być szkodliwy dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Ponadto, całkiem niedawno przeprowadzone włoskie badanie wykazało, że nano-dwutlenek tytanu może uszkodzić zewnętrzną warstwę skóry. Naukowcy ostrzegli, że może to umożliwić przenikanie nanocząsteczek i innych niepożądanych substancji chemicznych do skóry - stwarzając potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. UE już teraz wymaga badania bezpieczeństwa i oznakowania nanoskładników w filtrach przeciwsłonecznych.
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promienie UV, ulegają degradacji pod wpływem światła i mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Unikaj składników aktywnych, które kończą się na "one" lub "ate": avobenzonu, benzofenonu, homosalatu, oksybenzonu, oktinoksatu, metoksycynamonianu oktylu (OMC), Padimate O, kwasu para-aminobenzoesowego (PABA) i oktisalatu.
Unikaj metyloizotiazolinonu, który jest stosowany samodzielnie lub w mieszankach z pokrewnym konserwantem chemicznym zwanym metylochloroizotiazolinonem i jest często spotykany w dostępnych bez recepty filtrach przeciwsłonecznych. Unikaj form sprayu z filtrem przeciwsłonecznym, które mogą być wdychane. Procentowy udział składników aktywnych w kremie przeciwsłonecznym powinien być również zawarty w stosunku wagi do objętości na etykiecie.
Poślizg, poślizg, policzek
W międzyczasie, biorąc pod uwagę niepewność co do tego, co nałożyć na skórę, kiedy wybierasz się na łono natury, nasz Odcień kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym SPF 15+ zapewni Ci ochronę podczas wykonywania codziennych czynności i obowiązków. Jest całkowicie wolny od substancji chemicznych pochłaniających promieniowanie UV, ma certyfikowaną bazę organiczną i zawiera 20% mikronizowanego tlenku cynku, który zapewnia ochronę o szerokim spektrum. Chociaż nie jest on przeznaczony do całodziennej ochrony na zewnątrz, ani nie daje fałszywego poczucia bezpieczeństwa, będzie odpowiednio chronił Cię podczas rozwieszania prania, odwożenia dzieci do szkoły i ze szkoły oraz w drodze na spotkania. (Uwaga - odcień produktu ma za zadanie zrównoważyć biel tlenku cynku i nie jest uważany za podkład ani kryjący).
Nakładając krem z filtrem przeciwsłonecznym, większość z nas nie robi tego prawidłowo. Najlepiej nałożyć go 20 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby substancje aktywne mogły związać się ze skórą. Stosuj co najmniej łyżeczkę na twarz, szyję i dekolt. Nie pomijaj zewnętrznej trzeciej części twarzy. Zacznij od uszu i kieruj się do środka. Bądź hojna w nakładaniu kremu również na ciało. Poproś kogoś o pomoc w dotarciu do trudno dostępnych miejsc.
Innym ważnym zaleceniem jest stosowanie się do pragmatycznych wytycznych SunSmart
- Załóż ubranie chroniące przed słońcem, które zakrywa jak najwięcej skóry Nałóż krem z filtrem SPF 15+ - wodoodporny, jeśli pływasz Załóż kapelusz, który chroni twarz, głowę, szyję i uszy Załóż okulary przeciwsłoneczne - upewnij się, że spełniają australijskie normy Poszukaj cienia - znajdź drzewo lub parasol, pod którym możesz usiąść.
I pamiętaj, że choć fajnie jest być słonecznym króliczkiem, zapłacisz za to w dłuższej perspektywie. Dbaj o swoje ciało, jest ono cenniejsze niż najlepsza miejska nieruchomość.