Kosmetyki ekologiczne. Jakie są naturalne SKŁADNIKI KOSMETYKÓW?

Kategoria: Kosmetyki bez konserwantów
5

kosmetyki organiczne

Kosmetyki naturalne są określane jako ekologiczne, albo organiczne. Stają się one coraz bardziej popularne. Jednak musimy zauważyć, że dla wielu osób odstraszająca będzie ich cena. Trzeba jednak pamiętać, że taki kosmetyk jest niemal całkowicie stworzony ze składników organicznych, zdrowych.

Nie wszystkie rośliny, minerały i produkty pochodzenia zwierzęcego będą się nadawać do użycia w kosmetyce. Warto wiedzieć, które powinny być stosowane. Kosmetyki naturalne z zasady musza mieć około 90% składników pochodzenia organicznego. Są one produkowane praktycznie w całości ze składników naturalnych. Produkty pochodzenia roślinnego, zwierzęcego albo mineralnego w tym względzie się dobrze sprawdzają.

Do produkcji stosuje się również procesy naturalne, takie jak destylacja, suszenie, tłoczenie czy ekstrakcja. Oczywiście proces produkcji oraz normy jakie trzeba spełnić sprawiają, że takie produkty będą droższe i nie powinno to nikogo dziwić, niestety ale do produkcji trzeba ponosić większe koszty. Trzeba pamiętać, że składniki takie nie zawsze będą się dobrze w naszym przypadku sprawdzać. Dlatego lepiej przed użyciem spróbować działania kosmetyków na małej części skóry.

Naturalne składniki kosmetyków - testy i badania

naturalne składniki kosmetykówWarto zwrócić uwagę na to, że zanim jakiś produkt może trafić do producentów kosmetyków musi być poddawany analizie chemicznego. Sprawdza się czy dana roślina nie będzie powodować skutków ubocznych, czy jest rzeczywiście dla ludzkiej skóry korzystna. Musimy jednak pamiętać, że nawet dokładne badania nie są w stanie w 100% wykluczyć reakcji alergicznych, ponieważ każdy człowiek jest inny i może inaczej reagować na produkty. Dla kosmetyków naturalnych wydawane mogą być następujące certyfikaty:

  • ECOCERT – organizacja kontrolująca produkty organiczne oraz ekologiczne
  • BDIH - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne np. kosmetykom.
  • SOIL ASSOCIATION – organizacja zajmująca się żywnością oraz kosmetykami.
  • AIAB - Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego.