Najważniejsze metody przyrządzania kosmetyków mineralnych
Kategoria: Kosmetyki mineralne
8Skorzystanie z torebki strunowej do sporządzenia kosmetyków mineralnych jest najbardziej podstawowym sposobem. W pierwszej kolejności odmierzamy tutaj odpowiednie ilości poszczególnych składników, a następnie przesypujemy je do takiej torebki i szczelnie zamykamy. Później musimy wykazać się pewną cierpliwością, bowiem trzeba będzie je rozcierać w palcach, co może potrwać nawet kilkanaście minut. Od czasu do czasu warto przesypywać rozcierane składniki. Metoda ta jest bardzo podstawowa, a jej skuteczność uzależniona od tego, jakie dokładnie efekty chcemy uzyskać. Najlepiej sprawdzi się ona w przypadku, gdy chcemy przygotować nieco mniejszą ilość kosmetyków; polecana jest głównie przy produktach takich jak niektóre pudry i podkłady oraz róże czy bronzery. Równocześnie nie zaleca się jej przy produktach zawierających jakiekolwiek pigmenty matowe, bowiem składniki te nie nadają się do rozcierania w taki sposób, przez co uzyskane kosmetyki mogą pozostawiać potem na skórze smugi.
Bardziej zaawansowaną i nadal dość prostą metodą jest skorzystanie z moździerza. W tym przypadku trzeba przede wszystkim uważać na odpowiednią kolejność dodawania do siebie składników – na samym początku powinny znaleźć się te półprodukty, które mają tendencję do zbrylania. Samego głównego wypełniacza nie dodawajmy jednak w całości; lepiej będzie ostatnią jego część dodać na samym końcu, już w torebce strunowej. Dzięki tej metodzie można uzyskać bardzo dobre rozprowadzenie pigmentów, dzięki czemu kosmetyki nie pozostawiają potem smug na skórze. Warto jednak pamiętać o tym, że większość półproduktów może dość mocno przylegać do ścianek moździerza, przez co od czasu do czasu musimy dokładnie je obskrobywać.
Najbardziej zaawansowaną metodą jest sporządzanie kosmetyków w młynku. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę jednorodne produkty z doskonale rozprowadzonymi pigmentami. Także i w przypadku młynka musimy szczególnie uważać na kolejność dodawania do siebie poszczególnych składników. Aby nie doprowadzić do spalenia niektórych z nich, najlepiej będzie włączać młynek dosłownie na jedną sekundę; takie wielokrotne, krótkie serie pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów. Jeśli w naszym kosmetyku stosowane są pigmenty matowe, to dobrze będzie nieco rozetrzeć je razem z wypełniaczem głównym w moździerzu jeszcze przed dodaniem do młynka. Metoda ta jest bardzo uniwersalna i w gruncie rzeczy nadaje się do przygotowywania wszystkich rodzajów kosmetyków, nawet w większych ilościach.