Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych?

Kategoria: Kosmetyki mineralne
7

kosmetyki mineralneChoć jeszcze kilkanaście lat temu można było odnieść wrażenie, że zatrważająca ilość przetworzonych chemicznie składników obecnych w produktach spożywczych i kosmetycznych zdawała się nam nie przeszkadzać, dziś nie ma już mowy o tego rodzaju podejściu. Jesteśmy świadomi tego, z jak bardzo niebezpiecznymi rozwiązaniami mamy do czynienia i zaczynamy podejmować działania, które powinny doprowadzić do unikania przesadnego kontaktu z nimi. Mając tego świadomość trudno mówić o zaskoczeniu tym, że w ostatnich latach na znaczeniu zyskują szeroko rozumiane postawy proekologiczne, a nieco zapomniane produkty naturalne znowu wracają do łask postrzegane jako niezawodne, warte polecenia i bezpieczne. Skłaniamy się ku twierdzeniu, że to, co pomagało naszym przodkom, nie może nam zaszkodzić, gdy zaś przedmiotem naszego zainteresowania są składniki chemiczne, trudno mówić o takiej pewności. Z postawami proekologicznymi mamy do czynienia w wielu sferach życia, na szczególne zainteresowanie zasługują zaś te przemiany, którym podlega przemysł kosmetyczny.

Kosmetyki naturalne nie są rozwiązaniami zupełnie nam nieznanymi, okazuje się jednak, że dopiero obecnie wiele osób zaczyna dostrzegać ich zalety. Co więcej, nie brakuje konsumentek szczerze zdumionych tym, jak wiele możliwości stwarza im natura. Na pierwszy rzut oka kosmetyki naturalne stanowią zwartą grupę, okazuje się jednak, że w rzeczywistości mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma podziałami, z istnienia których powinniśmy zdawać sobie sprawę. Dla nas najbardziej przydatny będzie ten, który odnosi się do składników, z których wyprodukowane są kremy, maści, podkłady i żele, nietrudno się bowiem domyślić, że nie stanowią one monolitu. Pierwszą grupę tworzą te kosmetyki, których producenci odwołują się nie tylko do naturalnych składników pochodzenia roślinnego, ale i zwierzęcego (takich, jak choćby mleko lub jogurt). Jest to grupa największa, ma jednak spore grono przeciwników, którzy nie mogą cieszyć się stwarzanymi przez nią możliwościami na przykład ze względu na uczulenie na mleko i jego pochodne. Drugą grupę tworzą kosmetyki naturalne, do powstania których wykorzystywane są wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Tu królują mieszanki ziołowe, oleje i nasiona owoców, za skorzystaniem z nich przemawia zaś już choćby to, że właśnie na tego rodzaju składnikach od stuleci bazowali nasi przodkowie, nie ma więc mowy o jakimkolwiek przypadku lub wątpliwościach co do ich skuteczności.

Od niedawna rośnie również znaczenie tworzących trzecią grupę kosmetyków mineralnych, którymi warto zainteresować się już choćby dlatego, że ich stosowanie jest gwarancją trwałego makijażu, którego stabilność jest czymś pewnym nawet w upalny dzień. Oczywiście, samo odwołanie się do składników naturalnych podczas produkcji wspomnianych kosmetyków wcale nie musiałoby gwarantować im popularności, z jaką mamy do czynienia w ostatnich latach. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy o rozwiązaniach posiadających szereg zasługujących na uwagę zalet. Trudno wskazać najważniejszą z nich, wiele wskazuje jednak na to, że może być to skuteczność ich działania potwierdzona wielowiekową tradycją. Niektóre składniki wykorzystywane do produkcji współczesnych kosmetyków naturalnych były przecież wysoko cenione nawet w czasach starożytnych, można więc oczekiwać, że to, co zachwycało swoją skutecznością przez wieki, nie zawiedzie także współczesnych kobiet. Co więcej, mówimy o rozwiązaniach nie tylko nad wyraz skutecznych, ale również bezpiecznych, a przecież o nieprzyjemnych konsekwencjach stosowania preparatów powstających w laboratoriach chemicznych słyszymy coraz częściej. Kosmetyki naturalne są wskazane zarówno dla kobiet o delikatnej cerze, jak i dla alergiczek, nie dziwi więc to, że nie brakuje osób zainteresowanych ich stosowaniem. Okazuje się przy tym, że mamy do czynienia z kosmetykami, których korzystne działanie nie ogranicza się wcale do chwilowej poprawy naszego wyglądu. Wiele kosmetyków naturalnych zachwyca swoimi właściwościami leczniczymi, może się więc okazać, że ich stosowanie pozwoli nam na rozwiązanie szeregu problemów z cerą, przetłuszczającymi się włosami lub kruchymi i łamliwymi paznokciami.