Toksyczne substancje zapachowe w kosmetykach

Kategoria: Zdrowa cera
7

Dzień Matki jest tuż za rogiem. Z tej okazji warto wybrać się na prezent - perfumy. W końcu wszyscy kochają zapachy, prawda? Nawet jeśli tak, to po powąchaniu tego wpisu, możesz pomyśleć dwa razy.

Jedną z wrodzonych funkcji naszego układu węchowego jest odciąganie nas od zbliżającego się niebezpieczeństwa. Ci z nas, którzy mają alergię na zapachy, są potencjalnymi szczęściarzami. Oznacza to, że nasz wbudowany system wczesnego ostrzegania jest sprawny.

Nasza reakcja na zapach jest natychmiastowa i szybka. Nasze nosy są tak niewiarygodnie wrażliwe, że zaledwie kilka maleńkich cząsteczek może dotrzeć do naszego krwiobiegu i w ułamku sekundy wysłać chemiczne sygnały zapachowe do mózgu.

To nie przypadek, że kiedy jesteśmy w ciąży, nasze zmysły węchu są wyostrzone lub że u osób, które źle się czują, może wystąpić nadwrażliwość na zapach. Reakcja może obejmować bóle głowy, migreny, zawroty głowy, nudności i wymioty, a także problemy z oddychaniem i niedrożność dróg oddechowych. Nic dziwnego, że niektórzy ludzie mogą myśleć, że śmierdzisz!

Dawniej sztuka perfumiarstwa była zarezerwowana dla rodziny królewskiej i wyższych sfer społecznych, aby zamaskować zapach niemytych ciał i ubrań. Dziś perfumy nadal są owiane tajemnicą i intrygą. Wszyscy pragniemy pachnieć uwodzicielsko i niepowtarzalnie, zwłaszcza dla płci przeciwnej.

Nasza obsesja na punkcie zapachu przerodziła się w przemysł wart wiele miliardów dolarów, prawdopodobnie kosztem naszego zdrowia, a końcowy użytkownik i środowisko płacą za to wysoką, niewidoczną cenę. Perfumy i zapachy współczesnych czasów są dalekie od swojego pochodzenia.

W dzisiejszych czasach zapach to brudne słowo. Substancje zapachowe są wszechobecne i to nie tylko w perfumach. To podstępne małe syntetyczne molekuły, które można znaleźć wszędzie, od bielizny, przez worki na śmieci, po nowe samochody. W szamponach, środkach piorących, produktach do kąpieli, mydłach, świecach, odświeżaczach powietrza i sprayach czyszczących.

Kiedy widzisz słowo "zapach" na etykiecie kosmetyku - nie tylko perfum, ale wszystkiego, od dezodorantów, kremów nawilżających, szamponów, balsamów do ciała, płynów do mycia ciała, szminek - w zasadzie każdego produktu, który pachnie lub ma dodany aromat, może on zawierać dowolną liczbę z 3 000 niewymienionych chemikaliów.

Substancje zapachowe to chemiczne koktajle, które zawierają dowolną liczbę nieujawnionych składników w niesprawdzonych kombinacjach i nieznanych ilościach. Jesteśmy narażeni na działanie zapachów na wiele sposobów i codziennie jesteśmy nimi bombardowani, i to nie tylko przez produkty, które wybieramy.

Są one pompowane przez drogi oddechowe w domach towarowych, sklepach detalicznych i hotelach. Małe tekturowe wycinanki z lusterek wstecznych naszych samochodów i laleczki froufrou usadowione na spłuczce nie są wcale takie niewinne. Można nawet podłączyć do ściany urządzenia, które na żądanie wypompowują szkodliwe spaliny. Wszystkie te zapachy połączone razem i zamknięte w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach, bez żadnych dostępnych danych na temat ich długotrwałego wpływu na ludzi.

Kiedy widzisz słowo "zapach" na etykiecie kosmetyku - może on zawierać dowolną liczbę z 3000 niewymienionych substancji chemicznych.

To, że coś nie jest wymienione na etykiecie, nie oznacza, że produkt jest "bezpieczny". W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Kampania na rzecz Bezpiecznych Kosmetyków zleciła niezależne testy laboratoryjne 17 najlepiej sprzedających się zapachów i znalazła w każdym z nich średnio 14 substancji chemicznych.

Termin "zapach", który pierwotnie miał służyć utrzymaniu receptur perfum w tajemnicy handlowej, stał się synonimem "toksycznego wysypiska śmieci, na którym ukrywa się składniki, których producenci nie chcą ujawniać i nie chcą, abyś o nich wiedział". Związki, które zostały powiązane z reakcjami alergicznymi, zaburzeniami hormonalnymi i potencjalnymi czynnikami rakotwórczymi, które gromadzą się w ludzkich tkankach, obejmują: ftalany, parabeny, rozpuszczalniki, plastyfikatory, chemiczne filtry przeciwsłoneczne, stabilizatory, konserwanty i barwniki.

Substancje zapachowe są główną przyczyną alergicznego zapalenia skóry. Sam jeden zapach może zawierać setki różnych składników, z których każdy może wywołać reakcję alergiczną. Ponadto, zapachy często zawierają wysoce toksyczne węglowodory aromatyczne, takie jak benzen lub pochodne benzenu. To tylko potęguje potrzebę stosowania najlepszych naturalnych składników do pielęgnacji skóry. Nietoksyczna i organiczna pielęgnacja skóry może zapobiec wielu wymienionym tu dolegliwościom, które dotykają Ciebie i Twoich bliskich. Jeśli producent ukrywa składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry, to najprawdopodobniej istnieje ku temu powód i można niemal zagwarantować, że nie jest on dobry.

Termin "zapach" oznacza toksyczne wysypisko śmieci, na którym ukrywa się składniki, których producenci nie chcą ujawniać i nie chcą, abyś o nich wiedziała.

4 NAJWAŻNIEJSZE SUBSTANCJE CHEMICZNE W PERFUMACH, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ

Nie będą one wymienione na żadnej etykiecie, ale musisz o nich wiedzieć:

  1. Ftalan dietylu (DEP) - Jest plastyfikatorem wykorzystywanym w perfumach, aby zapach był trwały i przylegał do twojej skóry. Jest to znany i silny czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną, który został powiązany z deformacjami układu rozrodczego u niemowląt płci męskiej. W badaniach epidemiologicznych na ludziach, został on również powiązany z uszkodzeniem spermy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Oxybenzone - jest dodawany do perfum, aby zapobiec utlenianiu i zmianie koloru w przypadku wystawienia na działanie promieni słonecznych UV. Jest to chemiczny filtr przeciwsłoneczny, który jest znanym środkiem zaburzającym gospodarkę hormonalną i drażniącym skórę. Syntetyczne piżma (HHCB, AHTN) - Występują w dużych ilościach w perfumach i detergentach do prania. Nie ulegają rozkładowi. Nie znikają. Bioakumulują się w środowisku w naszych drogach wodnych, co oznacza, że wpływa to na cały ekosystem. Kiedy piżma dostaną się do organizmu zwierzęcia, są przechowywane w tkance tłuszczowej i tam pozostają. Naukowcy odkrywają obecnie, że chociaż te syntetyczne piżma nie występują w naturze, organizm reaguje na nie jak na własne hormony. Formaldehyd i Ultrafine Particles (UFP's) - są tworzone i generowane przez składniki zapachowe reagujące z ozonem znajdującym się w pomieszczeniach i są następnie wdychane jako wtórne zanieczyszczenie powietrza.

Jak dużo więc wchłaniamy i jaki jest bezpieczny poziom narażenia?

Na to pytanie nie da się łatwo i łatwo odpowiedzieć. Tak więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zminimalizowanie narażenia i żądanie przejrzystości, aby można było dokonać świadomego wyboru. Zasadniczo, wszystko co jest pachnące dodaje się do naszej skumulowanej ekspozycji. Tak więc, maksyma "dawka czyni truciznę" nie odpowiada za wiele poza głupotą i ignorancją.

W jednej z największych inicjatyw ujawniania do tej pory, od 2019 roku, Proctor and Gamble jeden z największych producentów środków higieny osobistej i środków czyszczących dla gospodarstw domowych zacznie wymieniać ich składniki zapachowe na niektórych liniach produktów. Nie jest to decyzja, którą podjęto by lekkomyślnie i podnosi czerwoną flagę, że jesteśmy wśród rosnącego smrodu potencjalnych sporów sądowych.

JEŚLI NAPRAWDĘ MUSISZ

  • Zanim zastosujesz perfumy, najpierw weź pod uwagę osoby z Twojego otoczenia i ogranicz ich używanie do bardzo specjalnych okazji. Stosuj je na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Weź głęboki oddech i zatkaj nos. Wyciągnij rękę i naciśnij rozpylacz raz i tylko raz w powietrze przed sobą. Biegnij w kierunku cząsteczek i pozwól im wylądować na ubraniu. Nie stosować bezpośrednio na skórę, zwłaszcza w pobliżu węzłów chłonnych lub błon śluzowych.