Twoje wybory ekologiczne

Kategoria: Zdrowa cera
8

Ruch organiczny wciąż rośnie w siłę, a coraz więcej osób wybiera ekologiczne owoce i warzywa, certyfikowaną ekologiczną pielęgnację skóry oraz organiczną odzież i pościel każdego roku.

Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się dokładnie, dlaczego tak wiele osób decyduje się na ekologiczny ruch? Ci, którzy odrzucili to jako modę, muszą zjeść swoje słowa, ponieważ ruch ekologiczny nie jest trendem: jest to sposób na życie i jest tutaj, aby pozostać.

DLACZEGO WYBIERAĆ ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNĄ?

Raport British Soil Association z 2013 roku ujawnił następujące statystyki dotyczące tego, dlaczego ludzie decydują się na jedzenie organiczne:

 • 55% z powodów zdrowotnych
 • 53% w celu uniknięcia pozostałości chemicznych
 • 44% dbałość o środowisko naturalne
 • 35% preferuje smak żywności ekologicznej
 • 31% wybiera żywność ekologiczną dla dobra zwierząt

Więc dlaczego żywność ekologiczna jest zdrowsza? Naukowcy odkryli, że jest ona wyższa w antyutleniaczach i ma niższy poziom toksycznych metali i pestycydów niż żywność produkowana w sposób konwencjonalny.

Powodem wyższej zawartości przeciwutleniaczy jest fakt, że rośliny produkują związki przeciwutleniające, które chronią przed szkodnikami, więc wyższe ich poziomy mogą wynikać z braku ochrony przed pestycydami. Ponadto, odmiany organiczne są hodowane tak, aby były wytrzymałe i nie były nadmiernie karmione sztucznymi nawozami.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ ORGANICZNĄ PIELĘGNACJĘ SKÓRY?

Powszechnie wiadomo, że wiele substancji chemicznych przenika przez barierę ochronną skóry i jest wchłanianych do krwiobiegu. Pomyślcie o plastrach nikotynowych. Codzienne stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających potencjalnie niebezpieczne toksyny, takie jak ftalany i parabeny, da ci odmierzoną dawkę substancji chemicznych, za które twoje ciało nie będzie ci dziękować.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom mówią: "Szacuje się, że ponad 13 milionów pracowników w Stanach Zjednoczonych jest potencjalnie narażonych na kontakt z substancjami chemicznymi, które mogą zostać wchłonięte przez skórę". Tak więc każdy, kto mówi, aby nie martwić się o to, co znajduje się w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ nie może wchłonąć się do krwiobiegu, jest niestety w błędzie.

Szybkość wchłaniania substancji chemicznych przez skórę zależy w dużej mierze od zewnętrznej warstwy skóry zwanej warstwą rogową (SC). SC pełni ważną funkcję barierową, powstrzymując molekuły przed przedostawaniem się do i z zewnątrz skóry, chroniąc w ten sposób dolne warstwy skóry. Stopień wchłaniania zależy od następujących czynników:

 • Integralność skóry (skóra uszkodzona vs. nienaruszona)
 • Miejsce ekspozycji (grubość i zawartość wody w warstwie rogowej naskórka; temperatura skóry)
 • Właściwości fizyczne i chemiczne substancji niebezpiecznej
 • Stężenie środka chemicznego na powierzchni skóry
 • Czas trwania narażenia
 • Powierzchnia skóry narażonej na działanie substancji niebezpiecznej

Ponieważ wiemy, że wiele substancji chemicznych może przedostać się do krwiobiegu po ich zastosowaniu na skórę, wielu świadomych zdrowia konsumentów decyduje się na zakup tylko certyfikowanych, organicznych produktów do pielęgnacji skóry, takich jak Mukti Organics, aby zachować spokój ducha (i oszczędzić sobie kłopotu z ciągłym sprawdzaniem etykiet pod kątem długich list substancji chemicznych).

Najważniejsze produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki, które można kupić z certyfikatem organicznym, to wszystko, co się w nich wsiąka (np. kąpiel bąbelkowa), wszystko, co się nakłada i czego się nie zmywa (nawilżacz, balsam do ciała, olejki), szampon i odżywka (tak, spłukuje się je, ale zmywa na całym ciele), dezodorant i oczywiście wszelkie produkty, których używa się u dzieci i niemowląt.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ ODZIEŻ EKOLOGICZNĄ?

Bawełna wydaje się być piękną, naturalną tkaniną. Ale w rzeczywistości jest to jedna z najbardziej brudnych roślin na świecie.

Bawełna przyciąga wiele szkodliwych owadów i dlatego jest jedną z najbardziej uzależnionych od pestycydów roślin uprawnych na świecie. Dziewięć na dziesięć pestycydów stosowanych w uprawie bawełny zostało sklasyfikowanych jako umiarkowanie lub bardzo toksyczne, a trzy z nich zostały sklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako jedne z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznaje siedem z piętnastu najlepszych pestycydów stosowanych w USA na bawełnę za substancje rakotwórcze dla człowieka (acefat, dichloropropen, diuron, fluometuron, pendimetalina, tribufos i trifluralina).

Trucizny te zanieczyszczają powietrze, glebę i wodę, a ich ślady są pozostawione w tkaninie.

Bawełnę organiczną uprawia się bez użycia pestycydów, stosując metody poprawiające stan gleby, takie jak płodozmian. Do odstraszania chwastów i owadów stosuje się korzystne dla zdrowia owady, rośliny pułapkowe i inne nieszkodliwe metody. Aby produkt mógł uzyskać certyfikat ekologiczny, wymagane jest stosowanie nieszkodliwych metod zbioru i naturalnego barwienia, a także przestrzeganie zasad sprawiedliwego handlu.

Wielu zaniepokojonych rodziców wybiera obecnie dla swoich dzieci odzież z ekologicznej bawełny i jest to uzasadnione. Bawełna jest uważana za najlepszą tkaninę na odzież i pościel dla niemowląt, ponieważ oddycha, wchłania wilgoć, pomaga dziecku utrzymać regularną temperaturę, jest niealergiczna, trwała i ładna oraz miękka.

A przy tak dużej ilości pestycydów i środków owadobójczych stosowanych w konwencjonalnej uprawie bawełny, nie chciałabyś, aby cokolwiek innego niż organiczna bawełna dotykało pięknej skóry Twojego dziecka.

Jest to również dobry pomysł dla starszych dzieci i dorosłych, ale może się okazać kosztowna. Przynajmniej staraj się kupować pościel z ekologicznej bawełny (prześcieradła, doonas i materace), aby mieć pewność, że twoje środowisko snu jest naturalne i wolne od toksyn, ponieważ spędzasz jedną trzecią swojego życia w worku!