Dlaczego witamina A jest uważana jako cudowny składnik skóry

Kategoria: Zdrowa cera
6

Kto by pomyślał, że pierwsza litera alfabetu może powodować tyle zamieszania, jeśli chodzi o składniki do pielęgnacji skóry?

Witamina A to termin określający wiele powiązanych ze sobą związków, które znane są również jako retinoidy. Rodzina witamin A jest prawie tak rozległa jak wielkie greckie wesele. Obejmuje ona retinol, siatkówkę lub siatkówkę A, retinoidy i naturalnie występującą witaminę A.

Witamina A i jej pochodne są jednym z najbardziej niezrozumiałych i kontrowersyjnych składników. Ma ona wpływ na toksyczność wątroby, wady wrodzone i raka. Po stronie klapek, witamina A jest określana jako cudowny składnik pielęgnacyjny skóry, bez którego nie powinno się być nieobecnym. Podczas gdy witamina A jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, zbyt duża jej ilość może powodować problemy.

co sprawia, że witamina jest tak skuteczna jako składnik przeciwstarzeniowy?

Witamina A i jej pochodne są znane jako złoty standard, jeśli chodzi o niesamowite składniki odmładzające skórę. Mają one więcej korzyści dla skóry przeciwstarzeniowej niż jakikolwiek inny składnik. W zależności od siły i składu, retinoidy działają poprzez mechanizm hamowania enzymów, które rozbijają kolagen i zwiększają obroty komórkowe, powodując zmiękczenie drobnych linii i zmarszczek.

Witamina A może również działać w walce z trądzikiem, rozpuszczając olej powierzchniowy i zmniejszając pory, a także wyrównując koloryt skóry poprzez blaknięcie ciemnych plam i zmniejszenie pigmentacji. Krótko mówiąc, witamina A w odpowiedniej dawce i formule, może dać Ci różową, rozświetloną cerę.

beta-karoten lub prowitamina a

Prowitaminy lub naturalne prekursory witaminy A obejmują alfa karoten, beta-karoten i beta-kryptoksantynę. Są one prekursorem witaminy A, co oznacza, że w organizmie przekształca się ona w witaminę A.

Jak to działa

Kwas retinowy powoli uwalnia się, ponieważ retinol zawarty w preparacie jest przekształcany w kwas retinowy w skórze. Beta-karoten jest znany z walki i zapobiegania zaburzeniom skórnym takim jak trądzik, egzema i łuszczyca. Może chronić przed melasmą poprzez wpływ na produkcję barwnika skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem i może również chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych oraz pomagać w gojeniu się ran, a także łagodzić suchą i łuszczącą się skórę.

Siatkówka (retinaldehyd)

Aldehyd siatkówki lub siatkówki jest formą aldehydu witaminy A i podobno jest najskuteczniejszy dla Twojej skóry. Jest to przejściowa forma witaminy A i powstaje w procesie przemiany retinolu w retinoid lub kwas retinowy.

Jak to działa

Może pomóc w zminimalizowaniu pojawienia się drobnych linii i zmarszczek. Rzadziej stosuje się go w preparatach do pielęgnacji skóry, gdyż może on być podrażniający nawet przy bardzo małych dawkach. Należy stosować go oszczędnie i powoli wprowadzać do rutyny nocnej.

Palmitan retinylu i octan retinylu

Są to najbardziej rozpowszechnione formy estrowe witaminy A. Działają głównie jako przeciwutleniacze i przekształcają się w retinol. Są one bardziej stabilne w świetle i mniej drażniące niż retinol, ale generalnie nie tak skuteczne. Twój organizm przechowuje około 80% palmitynianu retinylu jako witaminę A znajdującą się w Twojej skórze.

kwas retinowy lub tretinoina

Jest syntetyczną pochodną witaminy A. Zawiera kwas retinowy w najczystszej postaci.

Jak to działa

Po nałożeniu na skórę, organizm może natychmiast wykorzystać kwas retinowy bez konieczności wcześniejszego metabolizowania witaminy A. Z tego powodu jest on klasyfikowany jako lek. Badania potwierdziły, że wielokrotne stosowanie kwasu retinowego może hamować rozpad kolagenu w obecności ekspozycji na promieniowanie UV, odwrócić skutki fotostarzenia się, stymulować naczynia krwionośne i hamować przedrakowe komórki skóry. Może również zmniejszyć widoczne oznaki starzenia się, ale jego minusem jest stan zapalny, pieczenie, złuszczanie się i złuszczanie, które może trwać kilka tygodni. Yikes!

Ta forma A jest klasy medycznej i stosowana w sytuacji klinicznej jako peeling. W wyższych dawkach najlepiej wykonywać go pod okiem wykwalifikowanego estetyka lub terapeuty. Zwróć uwagę, że po tym rodzaju peelingu będziesz potrzebował trochę czasu na przestoje i będziesz musiał unikać słońca przez jakiś czas.

(Uwaga na marginesie: Próbowałam tego typu peelingów w profesjonalnym otoczeniu około trzech lat temu, a moja skóra nigdy do końca się nie odbudowała. Chociaż na początku dało mi to świeże, wypoczęte płótno, długookresowo, uważam, że ten zabieg był katalizatorem trwającego upośledzenia skóry, a nawet łagodnego trądziku różowatego).

retinol .

Retinol jest alkoholową formą witaminy A i jest łagodniejszą alternatywą dla kwasu retinowego. Jest to również najbardziej użyteczna forma A i łatwo się wchłania. W swojej naturalnej formie występuje w żółtkach jaj i oleju z wątroby rybiej. Powstaje w organizmie w wyniku hydrolizy estrów retinylowych.

Jak to działa?

Retinol jest przechowywany aż do momentu, gdy będzie potrzebny. Stosowany miejscowo, przekształca się w kwas retinowy, który działa na wolne rodniki, zwiększa poziom kolagenu i poprawia obrót komórkowy. Uruchamia on produkcję glikozaminoglikanu białkowego (GAG) i jest uważany za czynnik stymulujący proliferację elastyny. Może pomóc w zmniejszeniu oznak starzenia się skóry poprzez zwiększenie jej grubości, walkę z trądzikiem i zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych przez słońce.

czy nadal musisz budować tolerancję na witaminę a?

Wszelkie formy A, które są wymienione powyżej, najlepiej wprowadzać powoli, aby skóra mogła rozwinąć receptory witaminy A, co pozwoli na wchłanianie retinolu. Prawie wszystkie z powyższych form mogą powodować zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się skóry, a także uczynić Twoją skórę bardziej podatną na uszkodzenia spowodowane przez słońce.

retinoat hydroksypinakolonu (hpr) - nowa generacja retinoidów

HPR jest estrem kwasu retinowego i działa w podobny sposób jak tretinoina (retina-A) minus profil podrażnienia. Jest to forma aktywnego A znajdująca się w naszym

Vital A Booster Elixir.

Jak to działa?

W przeciwieństwie do kwasu retinowego, wyniki standardowego testu podrażnień skóry nie wykazały podrażnień po 21 dniach ciągłego stosowania, a ponieważ nie jest to lek, może być stosowany w produktach kosmetycznych bez recepty. W przeciwieństwie do retinolu i innych pochodnych, które muszą zostać przekształcone w biologicznie aktywną formę kwasu retynowego, HPR wiąże się bezpośrednio z receptorami retynowymi inicjującymi odpowiedź komórkową. Dla porównania, retinol i palmitynian retinylu muszą zostać najpierw przekształcone w kwas retinowy.

Retinoat Hydroksypinakolonu wykazuje skuteczną dyfuzję przez warstwę rogową naskórka, porównywalną z kwasem retyninowym na receptę. Wchodzi on w interakcje z receptorami retynoidalnymi bez dowodów na hydrolizę lub rozpad na kwas retynoinowy, który mówi o aktywności retynoidalnej samej cząsteczki.

HPR jest skoncentrowany i jest formułowany w bezwodnej matrycy zawierającej 10% estru pinakolilowego całego kwasu trans retinowego w wysokiej jakości rozpuszczalniku dostarczającym izosorbidu dimetylowego (w przeciwieństwie do glikoli), co czyni go jedną z najbardziej biodostępnych form nieobowiązkowego A. Okazało się, że jest skuteczny w zmniejszaniu skutków uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV i usuwaniu objawów związanych z trądzikiem minus podrażnienia innych form A, gdy jest stosowany w dużych ilościach.

Gdzie znajduje się naturalnie występująca witamina A?

Forma witaminy A występująca w owocach i warzywach nazywana jest "karotenoidem prowitaminowym A" (beta-karoten, beta-kryptoksantyna) i może być przetwarzana w organizmie na retinol. Olejki roślinne, które zawierają wysokie stężenia naturalnie występującego A i znajdują się w naszym eliksirze Vital A to: likopen (pomidory), marchew, owoc dzikiej róży, awokado, morela, buriti i olej z rokitnika zwyczajnego. Stanowią one dobrą alternatywę dla syntetycznego retinolu i charakteryzują się wysoką zawartością witaminy A i kwasu retinowego, co zapewnia skórze korzyści z retinolu, bez żadnych skutków ubocznych.

witamina a i ciąża

Jeśli jesteś w ciąży (lub planujesz być) lub karmiąca piersią, zaleca się unikanie stosowania witaminy A, ponieważ może ona być wchłaniana przez skórę. Stwierdzono, że wysokie dawki witaminy A powodują wady wrodzone u zwierząt, dlatego najlepiej jest zachować ostrożność.

Jaki jest wpływ światła słonecznego przy stosowaniu różnych form witaminy A?

Badania przeprowadzone przez naukowców z rządu USA sugerują, że palmitan retinylu może przyspieszyć rozwój guzów i zmian skórnych, gdy jest stosowany na skórę w obecności światła słonecznego. Ta szczególna forma witaminy A i innych składników spotykanych w pielęgnacji skóry może przyczyniać się do toksyczności witaminy A ze względu na nadmierną ekspozycję. Dowody na te skutki, choć nie są ostateczne, są niepokojące. Według EWG ponad 30 % filtrów przeciwsłonecznych zawiera palmitynian retinylu.

Czy można nadużywać witaminy a?

Możliwe jest nadużywanie witaminy, ale przede wszystkim trzeba być ostrożnym przy jej stosowaniu. Bardzo częstym efektem ubocznym retinolu jest to, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne. Włącz stosowanie witaminy A do swojej rutyny wieczornej i używaj dobrego preparatu nawilżającego o wysokim stężeniu (ponad 15%) tlenku cynku.

czy istnieją inne czynniki zdrowotne, o których należy pamiętać?

Uważaj, że wiele retynoidów dostępnych bez recepty jest zazwyczaj konserwowanych parabenami i butylowanym hydroksytoluenem. Raport International Journal of Toxicology z 2002 r. powiązał krótkotrwałe wielokrotne narażenie BHT na działanie toksyczne w wątrobie po zastosowaniu na skórę. Ustalenia te były na tyle poważne, że w 2015 r. amerykański producent zbóż General Mills podjął decyzję o usunięciu BHT ze swoich produktów zbożowych.

W konwencjonalnych produktach kosmetycznych nie ma przejrzystości co do BHT w retinoidach; nawet dostawcy surowców nie wiedzą, czy ich retinoidy zawierają BHT, więc może ono pojawić się w gotowych produktach i nie będzie wymienione na etykiecie.

Skutki uboczne nadużywania A nie są łatwe do potraktowania, ponieważ toksyczność jest stopniowym narastaniem. Najlepiej zachować ostrożność i postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami lub po prostu wybrać bezpieczniejszą formę A, którą można znaleźć w eliksirze Vital A.