Uważaj na szkodliwe substancje

Kategoria: Kosmetyki bez konserwantów
5

pięknoPiękną być… Która z nas nie marzy o zachwycającym wyglądzie sprawiającym, że nie tylko mężczyznom, ale również kobietom trudno będzie oderwać od nas wzrok? Często poprawiamy wiec to, co uważamy za niedostatki lub przeoczenia natury sięgając po coraz bardziej niezawodne kosmetyki. Czy jednak mamy pewność, że wszystkie składniki wchodzące w ich skład są nam przyjazne. Skład kosmetyków drogeryjnych niewiele mówi laikom, gdy jednak przyjrzymy się mu bardziej wnikliwie, nie powinnyśmy mieć problemów z jego rozszyfrowaniem. Aqua to oczywiście woda wykorzystywana przede wszystkim jako rozpuszczalnik. Z kolei substancje aktywne to te wyciągi roślinne lub witaminy, które odżywiają skórę przenikając do ich najgłębszych warstw. Występujące w wielu kosmetykach emulgatory są natomiast substancjami łączącymi olej i wodę. To właśnie im zawdzięczamy zatem spójna konsystencję kosmetyku. Listę składników uzupełniają natomiast konserwanty i substancje zapachowe.

Przedstawiony powyżej skład nie budzi poważniejszych wątpliwości, okazuje się jednak, że nie wszyscy producenci kosmetyków są tak skłonni do stosowania rozwiązań naturalnych. Już sama woda często zamieniana jest składnikiem kryjącym się pod niepokojącą nazwą Alcohol Denat, a choć zmiana wydaje się nieznaczna, powinna skłaniać nas do zastanowienia się nad tym, czy rzeczywiście chcemy wejść w posiadanie tego kosmetyku. Użycie alkoholu zamiast wody wysusza skórę i sprawia, że nie tylko jest ona osłabiona w czasie stosowania preparatu, ale również szybciej starzeje się już po jego odstawieniu. Nie tylko ten składnik powinien jednak budzić nasz niepokój. O ostrożność warto zaapelować również w odniesieniu do kosmetyków, w skład których wchodzi Isopropyl Alcohol, Propyl Alcohol oraz Benzyl Alcohol. Na tym jednak nie kończą się wcale nieprzyjemne niespodzianki serwowane nam przez producentów kosmetyków, o ostrożność apeluje się bowiem również wówczas, gdy w skład kolejnych preparatów wchodzą substancje komedogenne.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują substancje takie jak: syntetyczna lanolina, niektóre oleje, sylikony i niektóre preparaty stosowane jako konserwanty (zwłaszcza Propyl paraben, Ethylparaben oraz Methyl Paraben). To właśnie one najczęściej „zapychają” naszą cerę sprawiając, że jej zdrowy wygląd staje się co najmniej problematyczny. A co z imponującą ilością piany, którą są w stanie wytworzyć niektóre szampony do włosów? Piana ta rzeczywiście wygląda fantastycznie budząc w nas przekonanie, że skoro jest jej tak dużo, nasze włosy muszą stać się czyste i zdrowie. Niestety, detergenty SLS (sodium lauryl sulfate) i SLES (sodium laureth sulfate) tak chętnie stosowane przez producentów szamponów są wcale nie mniej popularne wśród tych firm, które produkują chemię gospodarczą. Nietrudno domyślić się, że wrażliwa i skłonna do alergii skóra może natychmiast zareagować na takie składniki, a przecież zależy nam na poprawie, a nie pogorszeniu swojego wyglądu. Kosmetyki na przełomie wieków O zainteresowaniu kobiet nie tylko pięknem, ale również przedłużającymi młodość kosmetykami możemy mówić już od czasów starożytnych.

Za prekursorkę kosmetologii uważa się egipską władczynię Kleopatrę, która odkryła zbawienny wpływ mleka na cerę, naukowcy są jednak przekonani również o tym, że i makijaż oczu wykonywany przez jej rodaczki służył nie tylko ich ozdobie, ale również ochronie przed słońcem. Z czasem kanon piękna zmieniał się, w czasie kolejnych stuleci kobiety odkrywały przy tym nowe sposoby na odjęcie sobie lat i dodanie urody. Dziś trendu w makijażu oraz pielęgnacji są dyktowane przede wszystkim przez media, zadbane kobiety z okładek magazynów wyznaczają więc drogę, którą i my chcemy podążać. Coraz częściej stawiamy przy tym na styl „eco” świadome negatywnego wpływu sztucznych składników na nasz organizm. Producenci kosmetyków reagują na zmieniające się trendy, zawdzięczamy im przy tym nie tylko makijaż o właściwościach pielęgnacyjnych, ale również kosmetyki mineralne – lekkie, pozbawione substancji drażniących, tanie i naturalne. Ich oferta obejmuje między innymi: podkłady, korektory, róże, bronzery, pudry i pomadki, wśród firm, które są nas w stanie szczególnie pozytywnie zaskoczyć na pierwszy plan wysuwa się zaś marka Earthnicity Minerals.